ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ 2023-2024

Από την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε η μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή όλων των τάξεων του Γενικού Λυκείου Οινοφύτων στο Ναύπλιο. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Παλαμήδι, τη φυλακή που κρατούνταν ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και το Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα (τόπος της δολοφονίας του Ιωάννη Καποδίστρια) και περιηγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης. Η εκδρομή, ως η τελευταία για το σχολικό έτος 2023-2024, εκτός από τον εκπαιδευτικό της χαρακτήρα αποτέλεσε και μια ευκαιρία για μαθητές και καθηγητές να περάσουν κάποιες ώρες ξεκούρασης και ψυχαγωγίας στο πανέμορφο Ναύπλιο.

ΠΕΝΤΑΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2023-2024

Από την Παρασκευή 15/12/2023 έως και την Τρίτη 19/12/2023 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη 5ήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου του Γενικού Λυκείου Οινοφύτων στη Θεσσαλονίκη. Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής οι μαθητές επισκέφθηκαν αρχαιολογικούς και θρησκευτικούς χώρους της πόλης, περιηγήθηκαν στα αξιοθέατα της περιοχής και αποκόμισαν χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της Θεσσαλονίκης. Παράλληλα, για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου, η εκδρομή αποτέλεσε και ένα ευχάριστο διάλλειμα στη δύσκολη πορεία τους προς τις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές για την υπευθυνότητα, τη συνέπεια, την υπακοή και τη συνεργασία τους και ένα ευχαριστώ στους συνοδούς καθηγητές για τη φροντίδα και το υψηλό αίσθημα ευθύνης με το οποίο αντιμετώπισαν τους μαθητές μας.